Επίσκεψη στην ΣΤΕΓΗ+ της Πάτρας

Την Κυριακή 24 Ιανουαρίου αντιπροσωπία μαθητών των τάξεων Α΄και Β΄λυκείου του ΓΕΛ Βαρθολομιού που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα «Πρόσφυγες χθες και σήμερα» επισκέφτηκαν με τη συνοδεία καθηγητών τους τη στέγη προσφύγων ΣΤΕΓΗ + της ΠΡΑΞΙΣ και του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού στην Πάτρα όπου φιλοξενούνται ασυνόδευτοι ανήλικοι και μέλη οικογενειών αιτούντες άσυλο. Οι μαθητές γνωρίστηκαν και συνομίλησαν με μαθητές της ηλικίας τους και άκουσαν τις αφηγήσεις των παιδιών για τη χώρα τους πριν και μετά τον πόλεμο, τους λόγους που τους έκαναν να πάρουν το δρόμο της προσφυγιάς, τις δυσκολίες που συνάντησαν κατά τη διάρκεια του ταξιδιού τους ,τα όνειρά τους και τα σχέδιά τους για το μέλλον. Ήταν μία μοναδική εμπειρία, όπως δήλωσαν οι μαθητές η οποία τους όπλισε με κουράγιο και αισιοδοξία και τους έκανε να συνειδητοποιήσουν ανάμεσα στα άλλα ότι ο σεβασμός και η αγάπη είναι ο καλύτερος τρόπος για να συνυπάρξουν οι άνθρωποι.
Τη συνάντηση οργάνωσαν οι υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος Σταυρόπουλος Πέτρος ΠΕ19, Σταυροπούλου Ειρήνη ΠΕ02, Μανουσιάδη Χριστίνα ΠΕ02.