Ενδοσχολική επιμόρφωση εκπαιδευτικών

Με εξαιρετικό ενδιαφέρον παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί του σχολείου μας αλλά και όμορων σχολικών μονάδων τις δύο 5ωρες επιμορφώσεις που υλοποιήθηκαν στο εργαστήριο Πληροφορικής μας.

Την Παρασκευή 12/11 ο κος Γεώργιος Σταμέλος, καθηγητής του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστημίου Πατρών με αντικείμενο την Ανάλυση Εκπαιδευτικών Θεσμών και Εκπαιδευτική Πολιτική, προσέγγισε το θέμα της διασύνδεσης του Λυκείου με το Πανεπιστήμιο.

Το Σάββατο 13/11 ο κος Ιωάννης Δημάκος, επίκουρος καθηγητής του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστημίου Πατρών με αντικείμενο τη Σχολική Ψυχολογία με έμφαση στην Ψυχολογία της Γραπτής Γλώσσας, προσέγγισε τα θέματα της διαχείρισης συμπεριφοράς και σχέσης οικογένειας-σχολείου.