Πενθημερη Εκδρομη Γ Λυκειου

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η πενθήμερη εκδρομή της Γ Λυκείου στον Βόλο. Συνοδοί ήταν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Λάκκα Ανδριάνα (ΠΕ02) και Σταυρόπουλος Πέτρος (ΠΕ19). Κατά την πρώτη ημέρα της εκδρομής έγιναν εκπαιδευτικές επισκέψεις στους Δελφούς (αρχαιολογικός χώρος και μουσείο) και στην Αράχωβα. Την δέυτερη ημέρα οι μαθητές επισκέφθηκαν  το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μακρυνίτσας και περπάτησαν στο “μονοπάτι της Μάνας” στην Πορταριά του Πηλίου, ενώ επισκέφθηκαν και το μουσείο του Θεόφιλου στην Ανακασιά. Την επόμενη ημέρα έγινε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Ζαγορά Πηλίου όπου έγινε περιήγηση στον Άγιο Γεώργιο και την Βιβλιοθήκη του χωριού, ενώ στην συνέχεια κατευθύνθηκαν στο χωριό του Πηλίου Μηλιές, όπου επισκέφθηκαν την Βιβλιοθήκη και τον ναό των Άγιων Ταξιαρχών, όπου ενημερώθηκαν για την ιστορία του. Γυρνώντας στον Βόλο οι μαθητές επισκέφθηκαν το Εντομολογικό Μουσείο.  Την τέταρτη ημέρα της εκδρομής έγινε επίσκεψη στα Μετέωρα (Μοναστήρι Μεγάλου Μετεώρου) και στην συνέχεια στα Τρίκαλα, όπου έγινε περιήγηση στον ζωολογικό κήπο της πόλης. Τέλος κατά την επιστροφή προς το Βαρθολομιό οι μαθητές επισκέφθηκαν την λίμνη Πλαστήρα και την Καρδίτσα. Παρακάτω μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από την εκδρομή.